hatimduasi.com
Hatim Duası

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan YorumlarHatim Duası Nasıl Yapılır

Hatim duası nasıl yapılır, hatim duası Kuran'ı Kerim baştan sona kadar hem dille, hem de kalple okunduktan sonra yapılmalıdır. Kuran'ı anlamak, düşünmek ve hayatımıza uygulamak gerekir.

Hatim bittikten sonra, herkes kendi ihtiyaçlarına göre dua etmelidir. Hatim sonrasında aynı duaları yapmak, uygun olmayacaktır. İstenen şeyin bilinçli şekilde istenmesi gerekir. Ezbere okunacak şeylerin dua olarak söylenmesi mekruhtur. Bu duayı kalbinizden ve sessizce yapmalısınız. 

Hatim duası nasıl yapılır?

 • Hatim bittikten sonra okumuş olduğunuz Kuran'ı Kerim'in ecir ve sevabını öncelikle, Peygamberimiz Hz Muhammed'in aziz ruhuna, diğer bütün peygamberlerin ruhlarına, bütün Eshab-ı kirama, İslam dinine emeği geçmiş olanlara, ahirete göçmüş yakınlarımızın ruhlarına hediye etmek gerekir. Ardından;  
 • Ya Rabbim, sen günahlarımızı affet bizim kusurlarımızı bağışla, dualarımızı kabul et!
 • Ya Rabbim, ahiretimizi ve akıbetimizi hayır et! Bizlere son nefesimizde kelime-i tevhid söylemeyi nasip et! Ölmüşlerimizi affet, onlara mağfiret eyle!
 • Ya Rabbim, bizleri düşmanların ve şeytanın şer
  Hatim Duası Nasıl Yapılır

  rinden koru! Evlerimizden iyilik, hayır ve bereketi eksik etme! Dine düşman olanları perişan, ehli İslam olanlara selamet eyle!
 • Ya Rabbim, hasta olanlarımıza şifa, derdi olanlara deva ihsan et!
 • Bizleri riyadan, beladan, hastalıktan, tembellikten, kazalardan, aciz olmaktan, dalalete düşmekten, zengin olup bozulmaktan, kötü huylardan, bizlere zarar verebilecek olan her şeyden koru ya rabbim! 
 • Bizlere güzel ahlak, hakiki iman, şükretmeyi bilen bir kalp, hayırlı bir ömür, kabir azalmadan kurtulmayı, yaşamımız boyunca senin rızana uygun bir yaşamı, şehit olarak ölmeyi, cömert olmayı nasip eyle ya rabbim!
 • Ya Rabbim, bize sevgini, senin sevdiklerinin sevgisini, senin sevgine kavuşmak için gerekli olan amelleri yapmayı, yeteneklerimizi arttırmayı nasip eyle!
 • Annemize, babamıza ve çocuklarımıza, tüm akrabalarımıza, din kardeşlerimize güzel huylar, hayırlı yaşamlar, sağlık ihsan eyle ya rabbim!
 • "Sübhane Rabbike Rabbi'l-izzeti amma yesifün ve salamın ale'l-mirselin ve'l-hamdu lillahi Rabbi'l-alemin" Bütün ölmüşlerimize ve Peygamberimizin (s.a.v.) ruhu, Allahu Teala'nın rızası için Fatiha suresi okunmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 07.1.2014 05:29:20

Hatim Duası Nasıl Yapılır Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Hatim Duası Nasıl Yapılır"

Eray Aydin

ALAH hepimize boyle dua etmeyi nasip etsin

2013-12-23

Kullanıcı oyu: 4,5

isabeli

allah kabul etsin ahirete göçmüşlerin ruhuna değsin inşallah rabbim bizleride af etsin

2013-10-15

Kullanıcı oyu: 4,5
Diğer () yorumu göster

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Kuranı Hatim Etmenin Faziletleri

Hayatımıza anlam katan ve ömrümüzü boşa geçirmediğimizi kanıtlayan ibadetlerden biri de Kur’an hafızlığıdır. Allah’ın kelamını okuyup ezberleyen ve Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (sav) Sünnet-i Seniyyeleri istikametinde ha...

Hatim Duası Nasıl Yapılır

Hatim duası nasıl yapılır, hatim duası Kuran'ı Kerim baştan sona kadar hem dille, hem de kalple okunduktan sonra yapılmalıdır. Kuran'ı anlamak, düşünmek ve hayatımıza uygulamak gerekir. Hatim bittikten sonra, herkes kendi...

Arapça Hatim Duası

Arapça Hatim Duası, Kur'an okumanın bir ibadet olduğu gibi dua da bir ibadettir. Dua da neden ve ne amaçla dua ettiğini, Allah'tan ne istediğini kişinin şuurlu olarak bilmesi gerekir. Ne istediğinin farkında olmadan, dua etmek doğ...

Kısa Hatim Duası

Kısa Hatim Duası; Yarabbi! Rızai İlahın için okumuş olduğumuz Kuran-ı Kerimi meal kusurlarını kabul eyle. Kusurlarımız varsa meleklerinle tamam eyle. Allah'ım okumuş olduğumuz Kuran-ı Kerim'den hasıl olan sevabı evvelen bizzat, bi...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Hatim Duası, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Kasım - 2017